Krótki kurs haftu krzyżykowego

Materiały potrzebne do haftowania:

  • diagram, który chcemy wyhaftować,
  • mulina DMC,
  • płótno Aida lub inna tkanina o policzalnym splocie,
  • igła zakończona tępo, nożyczki oraz tamborek.

1)    Znajdź środek tkaniny, na której zamierzasz haftować, przez podzielenie jej na pół i jeszcze raz na pół.

2)    Dopasuj środek wzoru do środka tkaniny. Środek wydrukowanego wzoru wyznaczają strzałki. Możesz zacząć haftowanie od tego kwadratu lub policzyć krzyżyki w górę lub w dół do zewnętrznego kwadratu i od niego zacząć haftowanie.

3)    Haftuj 30 cm pasemkiem muliny (składa się ona z sześciu niteczek). Podziel je na dwie, trzy lub sześć części w zależności od gęstości tkaniny na jakiej będziesz haftować.

4)    Nie rób supełka na końcu nitki. Możesz ją zabezpieczyć przed popruciem przeciągając ją pod wewnętrzną stroną tkaniny lub zostawić ok. 1.5 cm i przy okazji robienia krzyżyków zaszyć ją po lewej stronie robótki.

5)    Rozpocznij haft wkłuwając igłę pod kątem prostym. Wszystkie ściegi „kryjące” powinny być skierowane w jedną stronę, więc musisz uważać. Jeżeli zaczynasz haftować wzór od dołu, pierwszy rząd ściegu podstawowego powinien zacząć się z prawej strony przechodząc w lewo.

6)    Powtórz tę czynność kilkukrotnie wg wzoru – tak powstają półkrzyżyki. Po wykonaniu odpowiedniej ilości półkrzyżyków, wykonaj rząd ściegów kryjących od strony lewej do prawej.

7)    Jeżeli zaczynasz haftować z góry do dołu to ścieg podstawowy rozpocznij od strony lewej, następnie ścieg kryjący wykonaj przechodząc w prawo. Gdy skończysz pracę w danym rzędzie przejdź do następnego wkłuwając igłę w odpowiednie miejsce.

8)    Gdy wszystkie krzyżyki są już zrobione, trzeba jeszcze zaznaczyć kontury za pomocą ściegu „za igłą”. Ciemnym kolorem, zazwyczaj czarnym (nr koloru zaznaczony jest w legendzie wzoru), pojedynczą nitką „obrysuj” kształty obrazka. Wkłuj igłę obok krzyżyka, przeciągnij nitkę posuwając się zgodnie instrukcją na wzorze łącząc linie.

9)    Gdy Twój obrazek jest już gotowy, wypierz go w ręku (nie używaj wybielacza!) i wysusz rozkładając na ręczniku. Wyprasuj na lewej stronie letnim żelazkiem na miękkim podłożu, aby ściegi bardzo się nie spłaszczyły. Teraz pozostaje oprawić obrazek w ramkę.

Dzieło gotowe!

UWAGA

Wzór zajączka, kurczaczka czy jajka wielkanocnego możesz wykonać na plastikowej kanwie, którą coraz częściej można kupić w pasmanteriach. Haftuje się na niej w taki sam sposób jak na płótnie. Po wycięciu, ozdoby będą świetnie wyglądać podczas Świąt Wielkanocnych! (kanwy plastikowej się nie prasuje).