Historia i kurs haftu Hardanger

Pochodzenie: Haft Hardanger jest delikatną formą otwartego haftu, który pochodzi z Norwegii, z regionu zwanego Hardanger, z przed ponad 100 lat. Stopniowo rozprzestrzenił się w innych częściach Europy, by później zasłynąć w Stanach Zjednoczonych wraz ze skandynawskimi emigrantami.

Tkanina: Hardanger jest formą haftu opierającą się na liczeniu nitek, dlatego robi się go na tkaninie zwanej Even-weawe lub Unifil. Tradycyjnie haftowano na białym lnie biała nitką, dziś najczęściej używaną tkaniną jest bawełna o 22 lub 25 nitkach na cal.

Nici: Nić używana w Hardangerze, Pearl Cotton, jest dostępna w trzydziestu podstawowych kolorach (114 kolorów art. 116 Cotton Perle). Najczęściej ze względu na wydajność używa się art. 115 EA Pearl Cotton. Aby wykończyć robótkę potrzebne są dwie grubości nici 5 i 8. Większość pracy, czyli: bloczki, obramowanie (płotki), ściegi wypełniające haftujemy nitką nr 5. Delikatniejsze dekoracje, ściegi ozdobne i wykończenia, po wycięciu i wyciągnięciu zbędnych nitek haftujemy nitką nr 8.

Potrzebne materiały: poza Unifilem i Pearl Cotton potrzebujemy bardzo ostro zakończone nożyczki, tempo zakończoną igłę w rozmiarze22 lub 24.

KURS

BLOCZKI to podstawowy ścieg, haftowany nitką nr 5. Każdy bloczek składa się z pięciu nitek, które zakrywają cztery nitki tkaniny. Zaczynamy pierwszy bloczek (1A), zauważ, że igła jest zawsze nad robótką (nie przeciągamy nitek pionowo w dół i górę jak w hafcie krzyżykowym), ścieg biegnie równolegle do nitek tkaniny. Kiedy zrobimy piąty ścieg pierwszego bloczku, obracamy igłę w dziurce pod kątem prostym (1B) i wbijamy jej czubek cztery nitki powyżej. Następnie wracamy do dziurki narożnej (1C) i robimy kolejne cztery ściegi bloczka. Drugi typ narożnika (1D) pokazuje jak igła przechodzi przez tę samą dziurkę zanim zaczniesz bloczek nr 3. Powtarzaj bloczki według wzoru od 1A do pożądanej liczby bloczków. Pamiętaj, aby sprawdzać czy nie pominięto nitki, lub dziurki tkaniny, czy ściegi biegną równolegle do nitek tkaniny oraz czy dwa ściegi spotykają się w każdym rogu.

Zanim zaczniesz WYCINANIE upewnij się, że bloczki schodzą się w jednym miejscu. Bloczki, które leżą na przeciw siebie powinny oplatać te same cztery nitki. Przecinamy cztery nitki tkaniny leżące naprzeciw dwóch bloczków (2A), nigdy nie przecinaj nitek równoległych do bloczków, pamiętaj, aby przy cięciu bloczki mieć po prawej stronie nożyczek. Wsuń czubek nożyczek w dziurkę narożną i odlicz cztery nitki tkaniny, delikatnie przysuń je do tkaniny, uważając by nie zahaczyć o Perle Cotton, energicznie przetnij nitki tkaniny. Kontynuuj wycinanie dookoła wzoru (2A). Następnie wyciągnij wszystkie luźne nitki (2B). Bloczki na przeciwnych stronach robótki muszą opierać się na tych samych czterech nitkach. W niektórych motywach (2C), wycinamy tylko cztery narożne nitki, zostawiając cztery do dalszej dekoracji.

OPLATANIE rozpoczynamy na nie wyciętych grupach czterech nitek. Jest to ścieg dekoracyjny, więc aby go zrobić używamy nici nr 8. Zabezpiecz koniec nitki po lewej stronie pracy, przeplatając ją pod bloczkami, następnie wyprowadź igłę na prawą stronę przez środek czterech nitek pozostałych po wycięciu. Opleć dwie nitki i wróć igłą do środka (3A).Oplataj igłą po dwie nitki (3B). Kontynuuj oplatanie ósemkami, aż zapełni się całe przęsełko. Ważne jest, aby oplatanie było ścisłe, więc zaciągaj każdy ścieg przed kolejnym. Kiedy skończysz oplatać jedno przęsełko przejdź do kolejnego. Przepleć igłę z bardziej oddalonej strony przęsełka w środek kolejnego (3C).

PAJĄCZKI to szybki i efektowny sposób dekoracji. Opleć 3 i ½ przęsełka i wsuń igłę od spodu w środek przęsełka znajdującego się po prawej stronie (4A). Wyciągnij igłę, przeciągnij przez powstałe oczko do kolejnego przęsełka wkuj się od spodu, pamiętaj by poruszać się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (4B). Podobnie postępuj z kolejnymi przęsełkami, aż do przęsełka, od którego zaczęliśmy, wkuj igłę od spodu, przez pierwszą powstałą pentelkę (4C). Zakończ oplatając przęsełko do końca.